پیشنهاد برای خواندن مجموعه داستان «هچ‌جایی‌ها»

پیشنهاد برای خواندن مجموعه داستان «هچ‌جایی‌ها»

پیشنهاد برای خواندن مجموعه داستان «هچ‌جایی‌ها»

1397-07-22

«هیچ‌جایی‌ها» نام کتابی از هدیه رضایی است که به تازگی نشر روزگار آن را به چاپ رسانده است.

مجموعه‌ای از چند داستان کوتاه که هریک از این داستان‌ها بیانی متفاوت از زندگی بیماران روانی را روایت می‌کند. همان‌طور که سینما و رسانه به چنین موضوعاتی می‌پردازند و به مشکلات جسمی، روحی و روانی افراد اهمیت بدهند، ناشران و نویسندگان هم می‌توانند به این موضوعات توجه نشان داده و این مشکلات را در قالب داستان و رمان به مردم معرفی کنند.

این کتاب با داشتن کششی مناسب و داستان‌های کوتاه و جذاب و پرداختن به موضوع روان و مسایل و مشکلاتی که ریشه در این نوع بیماری‌ها دارد توانسته است به خوبی مشکلات زندگی و آسیب‌های روحی را به تصویر بکشد.

«بیماری روحی چیزی شبیه مرگ، عشق یا اعتیاد است.» این جمله‌ای است که هدیه رضایی در کتابش برای توصیف از این بیماری بیان می‌کند. همین یک جمله برای این که چه‌قدر مسایل روحی و روانی برای نویسنده مهم است و هر فرد باید به سلامت روان و روح خود اهمیت دهد کافی است. کتابی پر از جملات کلیدی که هر یک از این جملات تلنگری است به فرد، جملاتی که با فکر کردن به آن ترس از این بیماری‌ها و اهمیت به این موضوع در وجود فرد روشن ‌می‌شود.

«هیچ‌جایی‌ها» علاوه بر آگاهی‌رسانی  به مخاطب؛ ذهن را خالی و انسان را به دنیای شخصیت‌ها می‌برد و به تقویت ذهن و آزاد کردن آن از بسیاری از دغدغه‌های روزمره کمک می‌کند. این کتاب مخاطب را با شخصیت‌هایش ارتباط داده و او را جزیی از داستان و کتاب معرفی می‌کند که این نقطه قوتی برای این کتاب محسوب می‌شود.

در جایی از این کتاب می‌خوانیم: «دنیا پر از آدم‌هاییه که فقط زورشون به خودشون می‌رسه.» وقتی در برابر مشکلات زندگی، نتوان جایگزینی برای خلاهای به وجود آمده پیدا کرد؛ اولین کسی که ضربه اصلی را می‌خورد خود فرد است و بعد برای اطرافیان مشکل‌ساز می‌شود. داستانی در مورد چند زن در آسایشگاه و دل‌خوشی‌های‌شان، همه‌وهمه دردآور است به‌ویژه زمانی که مشکلات، روح آدمی را جریحه‌دار و روح آدمی را می‌خورد و می‌خورد و از آدمی چیزی نمی‌ماند جز اندوه و افسردگی...

یکی از داستان‌های این کتاب ‌آن‌جا که پدربزرگ نوه فلجش را در اتاق خفه ‌می‌کند به این موضوع اشاره می‌کند که افسردگی زمانی که درمان نشود چه‌قدر می‌تواند خطرآفرین باشد تا آن‌جا که گاهی فرد دست به اقدامات خطرناکی چون خودکشی یا قتل می‌زند. داستان‌های این کتاب با پرداختن به موضوع سلامت روان به ارتقا و بهبود زندگی کمک ‌کند.

افسردگی یکی از آسیب‌های شدید و سنگین است که اغلب آثار ناگواری بر روی افراد، خانواده و جامعه دارد. یک افسردگی درمان نشده مشکلاتی جدی بر روی کار افراد، مشکلات رابطه‌ای و خانوادگی و... یا خود فرد می‌گذارد، درمان افسردگی ضروری است و کتاب می‌تواند، دارویی جایگزین برای بیماری‌ افسردگی باشد و به بهبود فرد کمک کند.

آوای سلامت وزارت بهداشت ادبیات سلامت ادبیات سلامت ادبیات سلامت
توسعه دهنده هوشمند