فعالیت‌های خیرخواهانه از نگاه چنگیز جلیلوند

فعالیت‌های خیرخواهانه از نگاه چنگیز جلیلوند

فعالیت‌های خیرخواهانه از نگاه چنگیز جلیلوند

1397-06-26

چنگیز جلیلوند فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۳۶ و با تئاتر آغاز کرد. وی پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به مدت بیست سال در آمریکا به سر برد. اما سرانجام به کشور بازگشت و کار دوبله را از سال ۱۳۷۷ سر گرفت. وی در چند مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی نیز بازی کرده است. صدای بسیار زیبای او قابلیت گویندگی به جای شخصیت‌های خشن سینمایی را فراهم کرده است. جلیلوند در گویندگی‌هایش قابلیت تیپ‌سازی را دارد و می‌تواند صداهای مختلفی به وجود آورد. او به جای بازیگران مشهور خارجی و داخلی بسیاری گویندگی کرده است. با جلیلوند درباره انجام فعالیت‌های خیرخواهانه صحبت کردیم او معتقد است که هر فردی در هر شرایطی می‌تواند کار خیر انجام دهد و باید در این راه همواره ثابت‌قدم باشد. او درباره نیاز جامعه و ایجاد آرامش میان مردم صحبت می‌کند و عقیده دارد که اکنون باید افراد با یکدیگر با سخاوت خاصی رفتار کنند زیرا نیاز جامعه ما اکنون همین است. در ادامه گفت‌وگو با چنگیز جلیلوند، دوبلور برجسته کشورمان را خواهید خواند.

 

*شما را به‌عنوان یکی از بهترین دوبلورهای کشور می‌شناسیم. بسیاری از مردم با صدای شما خاطره دارند اما اکنون بحث درباره سینما و حرفه‌ای که شما در آن فعالیت می‌کنید نیست بلکه موضوع اصلی درباره کار خیر در جامعه ایرانی و چگونگی ارائه آن است. شما به چه شکلی کار خیر انجام می‌دهید؟

ایران و به‌خصوص مردم ما پیشینه فوق‌العاده‌ای در این زمینه دارند. یعنی از گذشته‌های دور تا به امروز توجه ویژه‌ای از سوی مردم نسبت به کسانی که نیازمند بوده‌اند دیده‌ایم. اما خوشبختانه امروز روش‌های زیادی برای انجام کار خیر یا این‌که توجه به کسانی که نیازمند هستند وجود دارد و اعتقاد دارم که همه مردم با هر شرایطی امروز این امکان را دارند که به یکدیگر کمک کنند.

 

*منظور از این‌که اکنون تمام افراد جامعه می‌توانند به هم کمک کنند چیست؟ آیا شرکت در امور خیریه نیاز به شرایط مالی مساعد ندارد؟

قطعا شرایط مالی مناسب تاثیرگذار خواهد بود. اما من از موضوعی صحبت می‌کنم که هر انسانی در هر لحظه‌ای می‌تواند انجام دهد حتی کسانی که شرایط مالی خوبی ندارند. یعنی این‌که مردم بخواهند و اراده کنند که هر لحظه برای یکدیگر کاری انجام دهند. شاید نریختن آشغال در خیابان یک کار خیر باشد زیرا شما این‌گونه به چند نفر خدمت می‌کنید. این‌که اجازه نمی‌دهید فضای شهری که در آن زندگی می‌کنید آلوده نشود خودش انجام یک کار خیر است.

 

*به نظر شما انجام کار خیر در این وسعت کافی است؟ خود شما هم در انجام کار خیر این‌گونه عمل می‌کنید؟

من به روابط انسان‌ها با هم خیلی اهمیت می‌دهم. شما زمانی که از خواب بیدار می‌شوید و به بیرون می‌روید، می‌توانید کارهای خیر بسیاری انجام دهید همین که با افرادی که در تعامل هستید با حسن‌نیت رفتار کنید به نظر من خودش کار خیر است. من کلاس‌های زیادی برگزار می‌کنم و شاگردان بسیاری دارم، عموما سعی می‌کنم در این کلاس‌ها سطح شاگردانم را بالا ببرم اما در مرحله دوم تلاشم این است که انسان خوبی برای آن‌ها باشم بسیاری از مواقع بودند کسانی که استعداد کافی را برای دریافت آموزش نداشته‌اند اما باید با گونه‌ای با آن‌ها رفتار می‌شد که از مسایل دیگر زندگی‌شان ناامید نشوند. همین امید دادن و تشویق انسان‌ها برای انجام کارهای سازنده خودش یک نوع کار خیر است.

 

*یعنی معتقدید که اگر افراد در این شهر با هم کمی تعامل داشته باشند یک فرد خیر محسوب می شوند؟

دقیقا به این دلیل که اکنون انجام کار خیر به صورت سنتی خود توسط افرادی که متمول هستند انجام می شود.بیش از هر زمان دیگری جامعه ما نیاز به آرامش روحی و روانی دارد پس چه بهتر است که امروز برای روح و روان مردم نیز خیر باشیم و این کار را انجام دهیم.کار خیر فقط درست کردن غذا نیست بلکه ما نیا داریم تا در همه حوزه ها خیر داشته باشیم.

 

*شما تفکیکی بین نیاز افراد در جامعه قائل هستید؟

بله، بالطبع هر فردی نسبت به شرایطی که دارد احساس نیاز می‌کند و من عقیده دارم به کسانی که شرایط ویژه‌‌ای دارند و احساس نیاز بیش‌تری نسبت به افراد دیگر جامعه دارند باید در اولویت قرار بگیرند و مورد توجه باشند. انسانیت و وجود کرامت یکی از صفت‌های خداوند است به این معنا که اگر کسی در کنار شما زندگی کند و دچار مشکلاتی خاص باشد قطعا شما باید به آن توجه کنید و سعی بر حل مشکلش داشته باشید اگر بتوانید و نکنید تا حدودی دچار گناه و بی‌توجهی هم می‌شوید.

 

*شما به کمک‌های بدون چشمداشت معتقدید؟ این‌که افراد کار خیر انجام دهند و هیچ چشمداشتی هم در قبال آن نداشته باشند؟

اصلا ذات و نفس کار خیر در این است که هیچ چشمداشتی در قبال انجام آن وجود نداشته باشد. البته یا متاسفانه باید عرض کنم که اکنون چنین دیدگاهی بین خیران وجود ندارد. برای مثال می‌بینیم که فردی اگر کار خیری انجام می‌دهد حتما اسمش هم باید قید شود و همه بدانند به نظرم زیبایی کار خیر به این است که نامی از فردی که آن را انجام می‌دهد برده نشود.

 

*آیا چنگیز جلیلوند بعد از این مصاحبه یک داوطلب کار خیر در جامعه خواهد بود و بیش از گذشته در این راه ثابت‌قدم خواهد بود؟

قطعا یادآوری خوبی برای من خواهد بود. از امروز به بعد برای انجام کار خیر به هر صورتی دقت بیش‌تری خواهم کرد و کنار ذهنم این موضوع را نگه خواهم داشت. گاهی انجام یک کار خیر به حدی راحت و آسان است که باورش برای ما سخت است اما زمانی که انجام می‌دهیم می‌بینیم که تا چه حد عملکرد مثبتی داشته‌ایم. البته کلمات روایت‌گر خوبی برای انجام کار خیر نیستند و فقط و فقط باید به انجام آن معطوف بود.

 

آوای سلامت وزارت بهداشت ادبیات سلامت ادبیات سلامت ادبیات سلامت
توسعه دهنده هوشمند