رضی هیرمندی در گفت‌وگو با سایت جشنواره ادبیات سلامت؛ کاهش فشارهای زندگی با طنز

رضی هیرمندی در گفت‌وگو با سایت جشنواره ادبیات سلامت؛ کاهش فشارهای زندگی با طنز

رضی هیرمندی در گفت‌وگو با سایت جشنواره ادبیات سلامت؛ کاهش فشارهای زندگی با طنز

1397-07-28

رضی هیرمندی نویسنده و مترجم و پژوهشگر طنز در گفت‌وگو با سایت جشنواره ادبیات سلامت از تاثیر ادبیات طنز در سلامت انسان‌ها گفت: بدن انسان به‌عنوان یک واحد مادی، روانی و فرهنگی در هر جامعه‌ای که باشد تحت فشار قرار دارد. این فشارها جسمی، اقتصادی، معیشتی، خانوادگی، اجتماعی و جهانی است و بر جسم و روان اثر می‌گذارد. وقتی این فشارها وارد می‌شود اگر راهی برای مقابله و خنثی کردن نباشد اثرات مخرب و ویرانگر ایجاد می‌شود. یکی از راه‌هایی که می‌تواند از این فشارها بکاهد طنز است. طنز به دلایل مختلف می‌تواند فشارها را خنثی کند. ازجمله این‌که وقتی انسان می‌بیند که طنز عامل مهاجم به خود و حریم خود را دست انداخته و به سخره می‌گیرد به آرامش می‌رسد.

این مترجم در ادامه گفت: وقتی اثر ادبی و شخصیت‌ها با شما موافقت می‌کند که در مقابل یک قدرت بایستید طنز حکم سوزنی را دارد که به بادکنک قدرت وارد می‌شود و آن را ناچیز می‌کند. انسان با خواندن یک اثر طنزآمیز احساس می‌کند دریچه‌ای در روحش باز شده که باعث می‌شود اثرات خشم و عصیان و نفرت که در وجود انسان است به نوعی رها شده و باعث آسایش و آرامش ‌شود. از آن‌جایی که کار طنز این است که تناقض‌های زندگی را نشان دهد، انسان با آگاه شدن بر تناقض‌ها احساس می‌کند بر عامل فشار غلبه پیدا کرده، چراکه آگاهی رهایی‌ساز است درحالی که این جهالت است که انسان را در محیط بسته نگاه می‌دارد.

او در ادامه گفت: طنز افق دید شما را از طریق برابری سیاه و سفید و نیکی و بدی و... وسیع می‌کند، انسانی که افق دید وسیعی دارد آرام‌تر است تا انسانی که در سلول خویش محبوس است.

مترجم آثار دکتر زئوس، پدر ادبیات نوین امریکا از تاثیر نوشتن در سلامت روان می‌گوید: کسی که حرفی برای گفتن و هنری برای عرضه کردن دارد اگر ننویسد بیمار می‌شود، لطمه روحی می‌خورد و شخصیتش هلاک می‌شود.

این مترجم ادبیات کودکان درباره تاثیر نوشتن بر روان انسان‌ها گفت: این روزها علم روا‌ن‌شناسی هم به نوشتار درمانی رسیده. عده‌ای از گروه‌های فرادرمانی به شاگردان خود تکلیف نوشتن می‌دهند. از نوشتن می‌توان به‌عنوان درمان استفاده کرد.

مترجم آثار شل سیلوراستاین از تاثیر ادبیات بر سلامت جسم این‌طور می‌گوید: در پزشکی اعتقاد به روان‌تنی وجود دارد، بر این اساس  چیزی که به سلامت روان کمک می‌کند به سلامت تن نیز کمک می‌کند و ساختار روانی و سلسله اعصاب ارتباط مستقیم با کارکرد و فیزیولوژی بدن دارد، اگر فردی از رهگذر ادب و هنر به آرامش و لذت ادبی و هنری برسد این آرامش و لذت به روح و روان و جسم او نیز منتقل می‌شود.

گفتنی است علاقه‌مندان برای شرکت در نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» می‌توانند با مراجعه به تارنمای - سایت - www.adabiyatsalamat.ir اطلاعات و نحوه حضور در این رخداد را دریافت کنند. آخرین زمان برای ارسال آثار 30 مهر ماه تعیین شده است و جشنواره در دی ماه سال جاری (1397) برگزار خواهد شد.

دبیری این جشنواره برعهده بهاءالدین مرشدی است و مدیران بخش‌های مختلف آن را نویسندگانی چون رامبد خانلری، اصغر نوری و مسعود امینی‌تیرانی تشکیل می‌دهند.

آوای سلامت وزارت بهداشت ادبیات سلامت ادبیات سلامت ادبیات سلامت
توسعه دهنده هوشمند