دبیر جشنواره ادبیات سلامت: ترویج سلامت اجتماعی یکی از رسالت های محصولات فرهنگی است

دبیر جشنواره ادبیات سلامت: ترویج سلامت اجتماعی یکی از رسالت های محصولات فرهنگی است

دبیر جشنواره ادبیات سلامت: ترویج سلامت اجتماعی یکی از رسالت های محصولات فرهنگی است

1397-07-23

بهاءالدین مرشدی دبیر جشنواره «ادبیات سلامت» با اشاره به آن‌که موسسه «آوای هنر سلامت» از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان متولی برگزاری این رخداد شده است گفت: این جشنواره در سه بخش «داستان کوتاه»، «نمایشنامه» و «فیلمنامه کوتاه» تمام موضوعاتی که مربوط به حوزه سلامت است را مدنظر قرار داده است و نویسندگان می‌توانند در این سه بخش با این جشنواره همکاری کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که محوریت جشنواره در حوزه برخی از موضوعات سلامت تمرکز دارد یا به شکل تام و تمام به تمامی موضوعات حوزه سلامت مربوط می‌شود خاطرنشان کرد: در این نکته شکی وجود ندارد که وقتی درباره حوزه سلامت صحبت می‌کنیم با گستره بسیار عظیمی از موضوعات مواجه هستیم اما نباید فراموش کنیم که وقتی در بین عموم مردم درباره حوزه سلامت صحبت می‌شود ذهن اغلب شنوندگان به سمت بیماری، پزشک و دارو خلاصه می‌شود، که این به خودی‌خود آسیبی بزرگ به شمار می‌رود.

موضوع سلامت و گستره عظیم تولیدات هنری
نویسنده کتاب «پنج داستان از کتاب معجزه» ادامه داد: درصورتی که نگاه در حوزه سلامت تنها منحصر به این مساله نیست؛ چرا که حوزه سلامت به خودی خود جهان بسیار عظیمی است که موضوعات گوناگونی را در بطن خود جای داده است. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که هر انسان در طول زندگی هراقدامی که برای بهتر شدن حال جسمی و روانی خود انجام می‌دهد، آن اقداماتش در حوزه سلامت طبقه‌بندی می‌شود. به‌عنوان مثال اگر ما تلاش کنیم که محیط زیستی خوب داشته باشیم یا در راستای کم کردن آلودگی صوتی تلاش کنیم، این دست از اقدامات‌مان نیز در حوزه سلامت دسته‌بندی می‌شود.
مرشدی با اشاره به این نکته که هر مبحثی که در سلامتی روانی، جسمی و فردی انسان تاثیر گذار باشد در ذیل مجموعه جشنواره «ادبیات سلامت» و در نگاهی کلان‌تر حوزه بهداشت و درمان قرار می‌گیرد تصریح کرد نمونه‌های فراوانی در ادبیات داخل کشورمان یا ادبیات بین‌الملل وجود دارد که بسیاری از نویسندگان در این حوزه قلم زدنده‌اند شاید برجسته‌ترین آنها آثار داستانی است که با محوریت آرامش روانی در حوزه ادبیات داستانی به رشته تحریر درآمده‌اند.

سیاست کلان وزارت بهداشت، تحقق شعار «اجتماعی شدن سلامت»
دبیر جشنواره «ادبیات سلامت» در پاسخ به انتقاد برخی از کارشناسان حوزه فرهنگ نسبت به ورود وزارت بهداشت در حوزه برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری مانند جشنواره «فیلم سلامت» و جشنواره «نبض واژه‌ها» در حوزه شعر گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سال جاری سیاستی را تحت عنوان شعار «اجتماعی شدن سلامت» سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است. «اجتماعی شدن سلامت» به معنای آن است که ما حوزه سلامت را به میان مردم ببریم و خود مردم به‌عنوان نخستین مجریان این مهم برای تحقق حوزه سلامت در نگاه اجتماعی، زندگی شخصی و جامعه خود اقدام کنند.
وی ادامه داد: شکی وجود ندارد که برای تحقق این مساله یکی از بهترین ابزارها بهره‌بردن از تولیدات حوزه فرهنگ و هنر است. اگر شاهد هستیم که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مثلا در راستای برگزاری جشنواره فیلم سلامت اقدام می‌کند در حقیقت نگاه آنها برای عمومی کردن توجه مردم در حوزه بهداشت و سلامت اجتماعی است. در حوزه ادبیات نیز هدف ما این است که به نویسندگان بگوییم که از هنر و ابزار هنری خود مانند خلق داستان، رمان، نمایشنامه و فیلمنامه برای آگاهی‌بخشی و فراگیر کردن مفهوم سلامت اجتماعی میان عموم مردم اقدام کنند. به زبان ساده‌تر تلاش ما برای تحقق عینی این باور است که «پیش‌گیری بهتر از درمان است.»
نویسنده مجموعه داستان «استهبان در صدای باد و خاک گم بود» در پاسخ به این پرسش که باتوجه به شعار «اجتماعی شدن سلامت» به‌عنوان شعار امسال وزارت بهداشت، آیا برگزاری جشنواره «ادبیات سلامت» تنها به سال جاری مربوط خواهد بود و دیگر شاهد استمرار برگزاری آن در سال‌های بعد نیستیم خاطرنشان کرد: قطعاً شاهد استمرار این رخداد خواهیم بود؛ چراکه توجه به مقوله اجتماعی شدن سلامت مساله‌ای نیست که معطوف به یک سال یا فعالیت یک دوره باشد. معاونت اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی معاونتی است که به تازگی تاسیس شده است و بنا داریم از این به بعد شاهد فعالیت میان رشته‌ای میان حوزه فرهنگ و هنر با جامعه و نگاه وزارتخانه‌ای در حوزه بهداشت و درمان باشیم.

وی ادامه داد: مواردی مانند جشنواره فیلم یا ادبیات در حوزه سلامت از آن دست رخدادهایی است که معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در حوزه هنر درحال پی‌گیری آن‌هاست و از این بعد به شتاب بیش‌تری از سوی وزارت بهداشت و سیاست‌های کلان آن توسط معاونت اجتماعی این وزارتخانه پی‌گیری می‌شود. چراکه اعتقاد ما بر آن است که از طریق هنر می‌توانیم بسیاری از مسائل پیش‌گیرانه را در جامعه عملیاتی کرده و گسترش دهیم.

25 درصد مسایل حوزه سلامت در ارتباط مستقیم با وزارت بهداشت
دبیر جشنواره «ادبیات سلامت» با اشاره به پژوهش‌های صورت گرفته در حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت اجتماعی آن تصریح کرد براساس پژوهش‌های صورت گرفته می‌توان اینگونه بیان کرد که بیش از 75 درصد از اتفاقات حوزه سلامت به خارج از فعالیت‌های محیط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مربوط می‌شود. بر همین اساس اقدامات گسترده‌ای انجام دادیم تا نگاه پیش‌گیرانه به حوزه سلامت را در میان عموم مردم گسترش دهیم.
وی ادامه داد: هر چقدر ما در حوزه‌های بین‌بخشی فعالیت خود را توسعه دهیم تا مردم توجه بیش‌تری به سلامت خود و اجتماع داشته باشد به همان میزان کم‌تر به سمت مساله درمان حرکت خواهیم کرد و در نتیجه هزینه‌ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد. نباید فراموش کنیم که هزینه کردن در مسیر پیش‌گیری بسیار کم‌تر از هزینه در حوزه درمان به شکل مستقیم است. به‌عنوان مثال کسانی که در سابقه خانوادگی خود دارای تجربه بیماری سرطان هستند وقتی به شکل عمومی بیاموزند که سالی یک یا دوبار توسط پزشک مورد آزمایش قرار گیرند، می‌توان بروز بیماری سرطان را در جامعه کنترل کرد.

آگاهی‌بخشی رسالت مهم هنر است
مرشدی در پاسخ به این پرسش که برخی از موضوعات حوزه سلامت میان افراد جامعه ایران به شکل تابو وجود دارد و آیا نویسندگانی که مایل به حضور در این جشنواره هستند می‌توانند به آن دست موضوعات اشاره کنند یا مواردی به‌عنوان خط قرمز برای آثار ارسالی وجود دارد گفت: در حوزه مسایل مربوط به سلامت هرچقدر پنهان‌کاری شود آسیب‌های جدی را همراه خود خواهد داشت. یکی از اهداف ما در قالب برگزاری این رخداد بیان همان مسایلی است که در جامعه ما به شکل تابو وجود دارد و به همین سبب از هنرمندان و نویسندگان درخواست کردیم تا با عبور از خودسانسوری با زبان هنرمندانه به بیان این مسایل بپردازند.
علاقه‌مندان برای شرکت در نخستین جشنواره «ادبیات و سلامت» می‌توانند با مراجعه به تارنمای - سایت - www.adabiyatsalamat.ir اطلاعات و نحوه حضور در این رخداد را دریافت کنند. آخرین زمان برای ارسال آثار 30 مهر ماه تعیین شده است و جشنواره در دی ماه سال جاری (1397) برگزار خواهد شد.
دبیری این جشنواره برعهده بهاءالدین مرشدی است و مدیران بخش‌های مختلف آن را نویسندگانی چون رامبد خانلری، اصغر نوری و مسعود امینی‌تیرانی تشکیل می‌دهند.

آوای سلامت وزارت بهداشت ادبیات سلامت ادبیات سلامت ادبیات سلامت
توسعه دهنده هوشمند