جامعه عقب‌مانده از فرهنگ، در سلامت جسم و روح پیشرفت نخواهد کرد

جامعه عقب‌مانده از فرهنگ، در سلامت جسم و روح پیشرفت نخواهد کرد

جامعه عقب‌مانده از فرهنگ، در سلامت جسم و روح پیشرفت نخواهد کرد

1397-11-10

خسروی که داوری بخش کوتاه نخستین جشنواره ادبیات سلامت را عهده‌دار شده است، از کشف داستان‌نویسان جوان ابراز امیدواری کرد و گفت: برگزاری جشنواره‌هایی چون ادبیات سلامت را خوب ارزیابی می‌کنم چراکه برای جوان‌های مستعد ایجاد انگیزه می‌کند و باعث تلاش بیش‌تر آنها می‌شود، این جشنواره‌ها بستر فرهنگی ایجاد می‌کنند و توسعه یک جامعه از طریق توسعه فرهنگی امکان‌پذیر است.

نویسنده رمان «رود راوی» در خصوص توسعه سلامت گفت: جامعه عقب‌مانده از فرهنگ، از نظر سلامت جسم و روح پیشرفتی نخواهد کرد، چرا که بدون فرهنگ، توسعه سلامت امکان‌پذیر نیست، اقتصاد، مسائل اجتماعی، بهداشت و درمان همه به فرهنگ یک جامعه مرتبط است.

وی درخصوص آثار بررسی شده در مرحله نهایی جشنواره ادبیات سلامت اظهار داشت: استقبال در بخش اصلی، خیلی بهتر از بخش دانشجویی بود و آثار موجه و قابل توجهی هم در بین آنها بود که من را به ظهور نویسنده‌های جوان و استعداد‌های خوب در جامعه ادبی امیدوار کرد.

ابوتراب خسروی یادآور شد: ادبیات شروع حرکتی است برای اندیشیدن، بحث بر سر مفاهمه است، ممکن است شما 30 سال پیش داستانی را خوانده باشی هنوز به آن فکر کنی، این یعنی مفاهمه، یعنی توسعه اندیشیدن.

نویسنده «اسفار کاتبان» و «دیوان سومنات» با اشاره به ضرورت اندیشیدن در جامعه گفت: آنچه گره‌گشای یک جامعه است، فکر و اندیشه است و ادبیات اندیشه را بارور می‌کند، دشواری‌ها و مسائل با اندیشیدن رفع می‌شود، بدون اندیشه جامعه در جایی متوقف می‌شود، داستان وجهی از فرهنگ و البته از مهم‌ترین وجوه فرهنگی که جامعه را به سمت درک جهان، درک گذشته و حال و آینده می‌برد و اندیشیدن را توسعه می‌دهد.

موسسه آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف ترغیب نویسندگان به خلق آثار ادبی در حوزه سلامت نخستین جشنواره ادبیات سلامت را در سه بخش داستان کوتاه، فیلمنامه و نمایشنامه با موضوع سلامت برگزار کرده است. بهاءالدین مرشدی دبیر و رامبد خانلری مدیر بخش داستان این جایزه هستند، شمس لنگرودی و احمد آرام نیز در کنار ابوتراب خسروی بخش داستان کوتاه این جشنواره را داوری می‌کنند.

حدود یک هزار و 421 نفر در سایت جشنواره ثبت‌نام و نزدیک به یک هزار اثر به این جشنواره ارسال کردند، بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره ادبیات سلامت، بیشترین اثر رسیده به این جشنواره در بخش داستان کوتاه است، در این بخش 731 اثر داستانی کوتاه با موضوع سلامت ارسال شده است، فیلمنامه‌هایی که با موضوع سلامت ارسال شده در رتبه دوم قرار دارند و در این بخش 417 فیلمنامه ارسال شد، همچنین تعداد 205 نمایشنامه در این جشنواره بررسی شدند.

159 اثر در مجموع به مرحله نهایی این جشنواره در هر سه بخش راه یافته و آیین اختتامیه به همراه معرفی برترین‌ها اردی‌بهشت برگزار می‌شود.

آوای سلامت وزارت بهداشت ادبیات سلامت ادبیات سلامت ادبیات سلامت
توسعه دهنده هوشمند