برانکو ایوانکویچ همراه با پیروزی و بیماران ام اس

برانکو ایوانکویچ همراه با پیروزی و بیماران ام اس

برانکو ایوانکویچ همراه با پیروزی و بیماران ام اس

1397-06-25

برانکو ایوانکوویچ سال‌هاست در کشور ما اقامت دارد و به گفته خودش ایران کشور دومش محسوب می‌شود. او چهره‌ای ورزشی و جزو آن دسته از مربیان فوتبال سرخ و آبی که مورد احترام هر دو تیم است. برانکو که سابقه بازی در تیم ملی کرواسی را هم در پرونده‌اش دارد سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ بود و توانست تیم ملی فوتبال امید ایران را در بازی‌‌های آسیایی ۲۰۰۲ قهرمان کند. این مربی کروات سال 2006 ایران را به جا‌م‌جهانی فوتبال برد و بعد از آن هم سرمربی پرسپولیس شد و یکی از مربیان موفق ایرانی تا امروز به محسوب می‌شود. برانکو چاکوتسی و بازیکن سابق «دینامو زاگرب» علاوه بر کارنامه درخشانی که به‌عنوان مربی در پرونده‌اش دارد، یکی از چهره‌های خیر حوزه سلامت در کرواسی و البته در ایران است. برانکو هر از چند گاهی به مراکز خیریه سر می‌زند و در کارهای خیر شرکت می‌کند یا در گلریزان زندانیان حضور پیدا می‌کند. آقای قرمز فوتبال ایران چندی پیش به عنوان سفیر ام‌اس ایران انتخاب شد.

 

خیری به نام برانکو ایوانکویچ

 برانکو آن‌چنان میلی ندارد که از کارهای خیری که انجام داده صحبت کند و می‌گوید به قول ایرانی‌ها ریا می‌شود اما به صورت گذرا از کمک نقدی‌اش برای آزادی محیط‌بانان گرفتارشده در زندان حرف می‌زند و می‌گوید: «البته من در آن برنامه به این دلیل که تیمم در شیراز بازی داشت نتوانستم حضور پیدا کنم اما دوستانی به نمایندگی من شرکت کردند و از طرف من مبلغ ناچیزی را برای آزادی این محیط‌بانان پرداخت کردند. این کم‌ترین کاری بود که می‌توانستم انجام دهم و از این بابت خوشحالم.»

البته برانکو ایوانکویچ سال گذشته تولد 62 سالگی‌اش را هم با خردسالان خیریه کوثر گذارند و با آن‌ها نشست و چند ساعتی گفت و خندید. برانکو درباره این برنامه می‌گوید: «آن‌ها برایم جشن تولد گرفته بودند و با این کار واقعا مرا غافل‌گیر کردند. خیلی احساساتی شدم. کاش می‌توانستم برای همه‌شان یک کار بزرگ انجام دهم اما حداقل کاری که می‌شد آن‌جا در برابر این همه مهربانی انجام داد این بود که با این بچه‌های خردسال عزیز برویم و نقاشی‌های‌شان را ببینیم. روز خوبی بود و بسیار خوش گذشت.»

 

سفیر ام‌اس

اما یکی از اصلی‌ترین عنوان‌هایی که برانکو در حوزه امور خیر دارد این است که چندی پیش به‌عنوان سفیر ام‌اس معرفی شد. او درباره این عنوان و فعالیت‌هایی که در این حوزه قرار است انجام بدهد در گفت‌وگو با کریمان این‌گونه توضیح می‌دهد: خیلی خوشحالم که سفیر سلامت در بخش ام‌اس هستم و هر کاری از دستم بربیاید در این‌باره انجام می‌دهم. اگرچه متاسفانه تا امروز با توجه به مشغله‌های کاری‌ام هنوز موفق نشده‌ام که کار خاصی در ایران انجام دهم و صرفا فقط نامش را یدک می‌کشم. اما همان‌طور که گفتم هرجا و به هر شکل به کمکی نیاز باشد شرکت خواهم کرد و به این وظیفه انسانی‌ام عمل می‌کنم. نه فقط در حوزه‌ ام‌اس بلکه از هر طریقی که بشود کمکی در مساله سلامت به جامعه کرد دریغ نمی‌کنم. همه ما باید این فرهنگ را جا بیندازیم که جزئی از جامعه‌ای هستیم که در آن زندگی می‌کنیم و نسبت به آن مسوولیم.»

 

قدم خیر از کرواسی تا ایران

برانکو در پاسخ به این پرسش که آیا در کشور کرواسی هم فعالیت‌های خیرخواهانه‌ای از این دست دارد یا خیر، می‌گوید: «بله. من در کرواسی و در شهر خودم عضو کلوپ رتاری هستم که وظیفه اصلی‌اش کمک به فعالیت‌های خیرخواهانه و رسیدگی به وضعیت دانشجویان بی‌بضاعت و فعالیت بشر دوستانه و... است به همین دلیل هم وقتی به من پیشنهاد شد که سفیر ام‌اس در ایران باشم بلافاصله پذیرفتم و افتخار هم می‌کنم که به‌عنوان عضوی کوچک در این زمینه نقشی ایفا کنم و بتوانم به کسانی که مشکلی در این زمینه دارند کمک کنم.»

مربی 63 ساله کروات در پاسخ به این سوال که شرکت و حضور ورزشکاران و چهره‌های شناخته‌شده در امور خیریه، چه ضرورت اجتماعی و فرهنگی دارد می‌گوید: «ما ورزشکاران علاوه بر شغل و حرفه‌ای که داریم احساس مسوولیتی هم نسبت به کمک به افراد ناتوان هم در خودمان حس می‌کنیم و طبیعی است نسبت به این افراد واکنش نشان دهیم و وارد میدان شویم. فرقی هم نمی‌کند که در چه کشوری باشیم. هر جایی که باشیم می‌توانیم از خودمان رد خیری به جا بگذاریم. البته بدیهی است که حضور ما نمی‌تواند آسیب‌ها را کاهش دهد چون بیماری مثل ام‌اس درمان قطعی ندارد اما با فعالیت در این زمینه حداقل می‌توانیم افراد جامعه را آگاه کنیم که مشکلات این افراد را بهتر درک کنند و بشناسند و تا جایی که ممکن است به آن‌ها کمک کنند و همین‌طور این افراد حس کنند که از طرف این انجمن حمایت می‌شوند. مخصوصا که این بیماری بخشی از جوانان را درگیر خودش کرده است.»

برانکو ایوانکویچ سرمربی پرسپولیس در پایان گفت‌وگویش  به همکاری تمام نهادها و سازمان‌های درگیر با بحث سلامت اشاره می‌کند و می گوید: «واقعا در تمام کشورها این‌گونه است که رسیدگی و حل مشکلات بیماران تنها از عهده دولت برنمی‌آید و خیرین و آدم‌های معمولی جامعه هم باید در این موضوع نقش داشته باشند تا در کنار هم مشکلات را کم‌تر کنیم.»

آوای سلامت وزارت بهداشت ادبیات سلامت ادبیات سلامت ادبیات سلامت
توسعه دهنده هوشمند