اکبر اکسیر طنزپرداز در گفت‌وگو با ادبیات سلامت؛ هنر درمانگر مردم

اکبر اکسیر طنزپرداز در گفت‌وگو با ادبیات سلامت؛ هنر درمانگر مردم

اکبر اکسیر طنزپرداز در گفت‌وگو با ادبیات سلامت؛ هنر درمانگر مردم

1398-02-02

اکبر اکسیر، طنزپرداز در گفت‌وگو با روابط‌عمومی جشنواره ادبیات سلامت، ضمن استقبال از جشنواره‌های ادبی و هنری از درمانگری هنر گفت: «ما می‌توانیم بگوییم که هنر برای این آمده است که زندگی غیرقابل‌تحمل و پر از رنج را قابل تحمل کند، تلخ را گوارا کند، زخم‌ها را درمان کند، به قول نیچه اگر هنر نبود حقیقت ما را می‌کشت. فضیلت هنر این است که هر جا بدی، ناراحتی، ریاکاری و زشتی است حول حالنا الی احسن الحال می‌کند.»

اکسیر درخصوص وظیفه هنر می‌گوید : «از نظر سازمانی وظیفه هنر درمانگری است. قبل از این‌که وزارت بهداشتی باشد هنر درمانگر مردم بوده است، وقتی غزلیات شیوای حافظ را می‌خوانیم، می‌بینیم که حافظ تمام تلخی‌ها را دیده و حالا با داروی غزلیاتش، با شیوایی، غم را از ما دور می‌کند. رسالت هنر این است که حال ما را خوش کند.»

نویسنده «زنبورهای عسل دیابت گرفته‌اند» از تاثیر طنز در سلامت روان می‌گوید: «طنز بر لبخند و تبسم استوار است. بزرگ‌ترین ‌درمانگر است. این درحالی است که امروزه قرن استرس، قرن بی‌تابی، قرن نگرانی و رنج و دروغ و بیماری و مظلوم‌کشی‌ها در سراسر جهان است. طنز برای این آمد که ما بتوانیم آن آبروی رفته را، آن سکوت معامله شده را، آن شرافت اخلاقی را احیا کنیم و زیر نقاب طنز حرف‌هایی را بزنیم که در حالت عادی کسی جرات گفتنش را ندارد.»

اکسیر معتقد است بالاترین نسخه سلامت روان را هنرمندان می‌پیچند، وی در این خصوص می‌گوید: «هنرمندان همواره در مواقع مناسب و در جای مناسب ایستاده‌اند ما باید گوش هنرشناس داشته باشیم و روحمان را با هنر تنظیم کنیم تا ضرر نکنیم اگر هنر در برنامه‌ریزی روزانه مردم وجود داشته باشد – به‌خصوص در جوامع شهری – به تاثیر باارزش هنر پی می‌برید. شما توجه کنید یک بیلبورد که به لبخند اشاره می‌کند، تابلویی که پیام مهربانی می‌دهد، تیزر کوتاهی که از بنیان خانواده حرف می‌زند، اکبر اکسیری که از ملیحه می‌گوید... این‌ها همه از بهداشت روانی می‌گویند تا انسان‌ها روح گمگشته خود را شفا بخشند. تنها با آمپول و قرص و کپسول نباید به جنگ مرض‌ها رفت. وزارت بهداشت می‌تواند با پوستر و فیلم و عکس مردم را درمان کند. بیلبوردهای فرزند کمتر؛ زندگی بهتر هنوز در خاطر من مانده، یا به خاطر دارم بیلبوردی را که برای مبارزه با کودک همسری بود که دختری با سن کم کودکی را درآغوش داشت و می‌گفت: من باید پرورش یابم یا پرورش دهم؟ این‌ها تاثیرگذار است؛ این تبلیغات، تیزرها، فیلم‌ها، داستان‌ها و عکس‌ها. امیدوارم همه‌ساله این جشنواره‌ها با یک دبیرخانه سالم و پرسنل آگاه به اصول و اتاق فکری محکم تشکیل شود که هرچه‌قدر سرمایه‌گذاری در این خصوص انجام شود ضرر نمی‌کنیم.»

اکسیر به مخاطبان ادبیات سلامت چنین توصیه می‌کند: «هرکس که دارای استرس است، هرکس که بیماری لاعلاج دارد، هرکس که بیماری خاص دارد، هرکس که گره عمیق عاطفی دارد، مجموعه شعرهای اکبر اکسیر را بخواند، آن‌جا که به نام «ملیحه» می‌رسد آرامشی به او دست می‌دهد.»

 

آوای سلامت وزارت بهداشت ادبیات سلامت ادبیات سلامت ادبیات سلامت
توسعه دهنده هوشمند