احمد آرام داور جشنواره ادبیات سلامت از تاثیر ادبیات می‌گوید

احمد آرام داور جشنواره ادبیات سلامت از تاثیر ادبیات می‌گوید

احمد آرام داور جشنواره ادبیات سلامت از تاثیر ادبیات می‌گوید

1397-10-09

ادبیات بهترین دارو برای سلامت

 

 

احمد آرام نویسنده، و دارو نخستین جشنواره ادبیات سلامت، ادبیات را بهترین دارو برای سلامت جسم دانست و گفت: «ادبیات می‌تواند درد را از انسان جدا کند و انسان را وارد دنیای دیگری کند. من پزشکانی را دیده‌ام که به بیماران قلبی توصیه خواندن رمان می‌کنند.»

آرام از نوشتار درمانی نیز یاد می‌کند و می‌گوید: «آن‌چه درون‌تان است را بدون خودسانسوری روی کاغذ خالی کنید و نتیجه را ببینید. این خالی کردن احساسات موجب سبک شدن می‌شود و این یک درمان برای ناراحتی‌های روحی شماست.»

او معتقد است این نوع درمان می‌تواند مورد توجه روان‌شناسان قرار بگیرد و بر این باور است که نوشتن خاطرات می‌تواند آرامش روحی را بیش‌تر کند.

داور نخستین جشنواره ادبیات سلامت از قصه درمانی می‌گوید: «با قصه‌های شاد درمان شوید. قصه‌ای که در آن آدم‌ها روان سالمی دارند و به سلامت فکر می‌کنند می‌تواند همذات‌پنداری با شخصیت‌های این قصه‌ها حال خواننده را خوب کرده و مثل دارو عمل کند.»

او از مرگ‌اندیشی در آثارش می‌گوید: «مرگ‌اندیشی به‌عنوان پذیرفتن زندگی واقعی است. شخصیت‌های داستان زمانی که به مرگ می‌اندیشند می‌خواهند زندگی واقعی خود را بهبود ببخشند و این مرگ‌اندیشی در تمام آثار من وجود دارد.»

آرام در داستان کوتاه «بنگ بنگ» خود از مصرف مخدر و معضلات آن نوشته است و اشاره به این موضوع دارد که آدمی که مخدر مصرف می‌کند سلامت روانش را از دست داده و نشانه‌ها را گم می‌کند.

وی معتقد است در دنیای داستان‌ها می‌توان بیش‌تر از کتاب‌های پزشکی با مشکلات جسمی و روانی و بیماری‌ها آشنا شد .

 

آوای سلامت وزارت بهداشت ادبیات سلامت ادبیات سلامت ادبیات سلامت
توسعه دهنده هوشمند