خبرها

اکبر اکسیر طنزپرداز در گفت‌وگو با ادبیات سلامت؛ هنر درمانگر مردم
اکبر اکسیر طنزپرداز در گفت‌وگو با ادبیات سلامت؛ هنر درمانگر مردم

اکبر اکسیر، طنزپرداز در گفت‌وگو با روابط‌عمومی جشنواره ادبیات سلامت، ضمن استقبال از جشنواره‌های ادبی و هنری از درمانگری هنر گفت: «ما می‌توانیم بگوییم که هنر برای این آمده است که زندگی غیرقابل‌تحمل و پر از رنج را قابل تحمل کند، تلخ را گوارا کند، زخم‌ها را درمان کند، به قول نیچه اگر هنر نبود حقیقت ما را می‌کشت. فضیلت هنر این است که هر جا بدی، ناراحتی، ریاکاری و زشتی است حول حالنا الی احسن الحال می‌کند.»

Card image cap
معرفی نامزدهای بخش داستان کوتاه نخستین جشنواره «ادبیات سلامت»

نامزدهای بخش داستان کوتاه نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» معرفی شدند.

Card image cap
معرفی نامزدهای بخش نمایشنامه‌نویسی نخستین جشنواره «ادبیات سلامت»

نامزدهای بخش فیلمنامه کوتاه نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» معرفی شدند.

Card image cap
جامعه عقب‌مانده از فرهنگ، در سلامت جسم و روح پیشرفت نخواهد کرد

خسروی که داوری بخش کوتاه نخستین جشنواره ادبیات سلامت را عهده‌دار شده است، از کشف داستان‌نویسان جوان ابراز امیدواری کرد و گفت: برگزاری جشنواره‌هایی چون ادبیات سلامت را خوب ارزیابی می‌کنم چراکه برای جوان‌های مستعد ایجاد انگیزه می‌کند و باعث تلاش بیش‌تر آنها می‌شود، این جشنواره‌ها بستر فرهنگی ایجاد می‌کنند و توسعه یک جامعه از طریق توسعه فرهنگی امکان‌پذیر است.

Card image cap
شگفت‌زدگی شمس لنگرودی از درک داستان‌نویسی جوانان

شمس لنگرودی داور بخش داستان کوتاه جشنواره ادبیات سلامت از روند داوری این بخش از جشنواره می‌گوید: «من سال‌های طولانی در دانشگاه‌های مختلف به‌ویژه دانشگاه اراک، آشنایی با ادبیات جهان و داستان‌نویسی تدریس می‌کردم یعنی به‌طور عملی هم خیلی دور نیستم از داستان و داستان‌نویسی، این مقدمات را گفتم که عرض کنم داستان‌هایی که خواندم خوشبختانه گاهی برایم خیلی شگفت‌انگیز بود که چطور بچه‌های در مجموع جوان به چنین درکی از داستان‌نویسی رسیده‌اند و توانایی این را دارند که چنین داستان‌هایی بنویسند. این یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی بود که برای من بعد از خواندن داستان‌ها افتاد.»

Card image cap
قباد آذر آیین تأکید کرد: «نوشتن درمانی» راهکاری برای جامعه امروز

مراحل داوری نخستین دوره جشنواره ادبیات سلامت در حالی سپری می‌شود که یکی از مهم‌ترین اهداف برگزار‌کنندگان آن تشویق اهالی کتاب به خلق آثاری با مضامین مرتبط با سلامت و ضرورت توجه مخاطبان به آن است، قباد آذرآیین، نویسنده و منتقد ادبی از جمله نویسندگانی است که اهمیت بسیاری برای چنین رویدادهایی حتی با وجود اما و اگرهای مرتبط با آنها قائل است و تأکید دارد که فراتر از اهالی کتاب، مردم هم می‌توانند به نوشتن درمانی روی بیاورند.

Card image cap
توضیحات دبیر جشنواره ادبیات سلامت درباره بودجه این جشنواره

بهاءالدین مرشدی می‌گوید: ارتقای فرهنگ سلامت فرآیندی هزینه‌بر است. من قصدم ارائه بیلان مالی این جشنواره نیست اما اگر وزارت بهداشت جشنواره‌ای مانند ادبیات سلامت برگزار می‌کند به مساله‌ای مهم مانند نوشتن نگاه می‌کند و همین باعث ارتقای فرهنگ و سرمایه‌گذاری بر بخشی است که نتیجه آن سودآوری در همین بخش فرهنگی است و خروجی آن سواد سلامت را در جامعه افزایش می‌دهد که دستاوردی مهم است.

Card image cap
اسرار خوراکی‌ها در فیلم‌های ایرانی

در سینمای ایران همیشه خورد و خوراک نقش مفهومی و دراماتیک مهمی داشته‌اند. جای شگفتی هم نیست، چراکه ما ملتی هستیم علاقه‌مند به خوراک و به هر بهانه‌ای چیزی خوردن.

Card image cap
برای کتاب خواندن باید تبلیغ کرد؛ رضا فیاضی در گفت‌وگو با سایت جشنواره ادبیات سلامت

رضا فیاضی را به‌عنوان بازیگر می‌شناسیم و ممکن است خیلی‌های‌مان ندانیم او داستان‌نویس نیز هست؛ کتاب‌فروشی هم دارد و در فضای قصه‌ها نفس می‌کشد.

Card image cap
محمد صالح‌علا: اگر کتاب از ما انسان بهتری نسازد بیچاره می‌شویم

اگر کتاب از ما انسان بهتری نسازد و موجب اعتلای فرهنگی ما نباشد ما را انسان باسواد بی‌فرهنگ می‌کند و ما بیچاره می‌شویم.

Card image cap
احمد آرام داور جشنواره ادبیات سلامت از تاثیر ادبیات می‌گوید

احمد آرام نویسنده، و دارو نخستین جشنواره ادبیات سلامت، ادبیات را بهترین دارو برای سلامت جسم دانست و گفت: «ادبیات می‌تواند درد را از انسان جدا کند و انسان را وارد دنیای دیگری کند. من پزشکانی را دیده‌ام که به بیماران قلبی توصیه خواندن رمان می‌کنند.»

Card image cap
تاثیر قصه در سلامت افراد در گفت‌وگو با «عباس مخبر» اسطوره‌شناس

عباس مخبر، مترجم و اسطوره‌شناس درباره تاثیر قصه بر مخاطب گفت: «وقتی که قصه‌گوی خوبی باشی صرف‌نظر از این‌که در چه حوزه‌ای کار می‌کنی روی مخاطب تاثیر می‌گذاری و این تاثیر معمولا مثبت است. دانشجوهای من معتقدند حرف زدن من حال‌شان را خوب می کند و من به خاطر این تاثیر مثبت خوشحالم. پس می‌شود با داستان‌ها تراپی کرد. ما انسان‌ها به قصه معتادیم.»

Card image cap
نامزدهای بخش دانشجویی جشنواره «ادبیات سلامت»

آثار راه‌یافته به مرحله نهایی جشنواره ادبیات سلامت در بخش دانشجویی معرفی شدند.

Card image cap
خودت را بنویس، سوگل طهماسبی از کتاب خواندن و نوشتن درمانی می‌گوید

سوگل طهماسبی بازیگر از حال خوب خواندن‌ها و نوشتن‌هایش برای مخاطبان ادبیات سلامت می‌گوید: «داستان زندگی خودت را بنویس، بعد از مدتی که نوشته‌ها را که مرور می‌کنی به نکات خوبی می‌رسی، مثلا آرزوهای بیست سال قبل را مرور می‌کنی و متوجه می‌شوی به آنها رسیده‌ای و این به تو حال خوب می‌دهد، حال خوبی برای ادامه زندگی با چاشنی امید.»

Card image cap
معرفی نامزدهای بخش فیلمنامه جشنواره «ادبیات سلامت»

اسامی کاندیداهای نهایی جشنواره «ادبیات سلامت» در بخش فیلمنامه اعلام شد.

Card image cap
ریموند کارور با نوشتن بر اعتیاد غلبه کرد

اسدالله امرایی اظهار کرد: هنر به طور عام جنبه درمانی دارد. شعر و داستان و رمان نیز از این مقوله مستثنا نیستند و درمانگرند.

Card image cap
اسامی نامزدهای بخش داستان جشنواره ادبیات سلامت

اسامی کاندیداهای نهایی بخش داستان جشنواره ادبیات سلامت اعلام شد.

Card image cap
معرفی راه‌یافتگان به مرحله داوری نهایی بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره «ادبیات سلامت»

اسامی راه‌یافتگان به مرحله نهایی جشنواره «ادبیات سلامت» در بخش نمایشنامه‌نویسی اعلام شد.

Card image cap
نمایشنامه «شب بیست‌ویکم» نوشته محمود استادمحمد، غیاب سلامت در جسم و روح انسان‌های دوزخی

نمایشنامه «شب بیست‌ویکم» نوشته محمود استادمحمد، غیاب سلامت در جسم و روح انسان‌های دوزخی

Card image cap
اعلام تعداد آثار ارسالی به ‌جشنواره «ادبیات سلامت»

با پایان‌یافتن مهلت ارسال اثر به جشنواره «ادبیات سلامت»، آمار تعداد ‌آثار ارسالی به این جشنواره اعلام شد.

Card image cap
«دعوت» نوشته ساعدی نمایشنامه‌ای با نگاهی روانشناسانه

همین دوم آذر سالمرگ غلام‌حسین ساعدی بود. داستان و نمایشنامه‌نویسی که خودش روانپزشک بود و به هریک از آثارش که رجوع می‌کنیم یکی از وجوه سلامت را می‌توانیم ببینیم.

Card image cap
زمان اعلام نتایج داوری اولیه

با اتمام یافتن زمان ارسال آثار بخش دانشجویی نخستین جشنواره ادبیات سلامت، داوری اولیه جشنواره آغاز شده است.

Card image cap
ارتباط سینما با سلامت جسم و روان

مسعود امینی‌تیرانی گفت: سلامت جسم و روان انسان از مهم‌ترین حوزه‌هایی است که سینما ارتباط جدی و ذاتی با آن دارد چرا که اساسا موضوع سینما را شاید با کمی اغماض بتوان انسان و مسایل روانی و جسمی او دانست.

Card image cap
سروش صحت از خوشگذرانی‌هایش با کتاب می‌گوید به زور خودتان را وارد دنیای قصه ها کنید

سروش صحت گفت: خواندن کتاب لذت دارد و وقتی لذت می‌بری، روانت لذت می‌برد و خوش می‌گذرد. با نویسنده و بقیه زندگی می‌کنی، به جاهای نرفته گام برمی‌داری و ندیدنی‌ها را می‌بینی.

Card image cap
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره «ادبیات سلامت»

با اعلام دبیرخانه جشنواره «ادبیات سلامت»، مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا 15 آبان تمدید شد.

Card image cap
نگاهی به مبالغ نقدی جوایز ادبیات داستانی؛ گران‌ترین جایزه ادبیات داستانی ایران کدام است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که جشنواره‌هایی که مبالغ نقدی قابل‌توجه برای برگزیدگان خود در نظر می‌گیرند از اقبال خوبی به نسبت دیگر جشنواره‌ها برخوردارند. ایبنا در این گزارش به بررسی این جشنواره‌ها پرداخته است.

Card image cap
رضی هیرمندی در گفت‌وگو با سایت جشنواره ادبیات سلامت؛ کاهش فشارهای زندگی با طنز

رضی هیرمندی نویسنده و مترجم و پژوهشگر طنز در گفت‌وگو با سایت جشنواره ادبیات سلامت از تاثیر ادبیات طنز در سلامت انسان‌ها گفت: بدن انسان به‌عنوان یک واحد مادی، روانی و فرهنگی در هر جامعه‌ای که باشد تحت فشار قرار دارد.

Card image cap
معرفی فیلم‌های کوتاه حوزه سلامت

در سال‌های اخیر، فیلم‌های کوتاه، بسیار بی‌پرواتر از فیلم‌های بلند سینمایی به موضوع سلامت جسم و روان آدم‌ها پرداخته‌اند. آن‌ها موقعیت‌های خاص و متفاوتی را در میان اجتماع امروز انتخاب کرده و درباره آن فیلم ساخته‌اند.

Card image cap
مدیر بخش دانشجویی نخستین جشنواره ادبیات سلامت معرفی شد

در راستای همکاری‌های بین‌بخشی، موسسه آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، آموزش پزشکی با همکاری اداره‌کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری بخش دانشجویی نخستین جشنواره ادبیات سلامت را برگزار می‌کنند.

Card image cap
دبیر جشنواره ادبیات سلامت: ترویج سلامت اجتماعی یکی از رسالت های محصولات فرهنگی است

دبیر نخستین جشنواره «ادبیات سلامت»، مهم‌ترین رسالت هنر را روشنگری در حوزه عمومی جامعه دانست و یادآور شد در حوزه سلامت محصولات هنری در مسیر پیش‌گیری و درمان ابزارهای ارزشمندی هستند.

Card image cap
پیشنهاد برای خواندن مجموعه داستان «هچ‌جایی‌ها»

«هیچ‌جایی‌ها» علاوه بر آگاهی‌رسانی به مخاطب؛ ذهن را خالی و انسان را به دنیای شخصیت‌ها می‌برد و به تقویت ذهن و آزاد کردن آن از بسیاری از دغدغه‌های روزمره کمک می‌کند. این کتاب مخاطب را با شخصیت‌هایش ارتباط داده و او را جزیی از داستان و کتاب معرفی می‌کند.

Card image cap
همراه با زوج هنری مجموعه مستند «خسته نباشید» کار کردن و بی‏کاری؛ مساله این است

برنامه «خسته نباشید» با اجرا و تهیه‌‏کنندگی میثم رازفر و کارگردانی شهره رعایتی، مدتی است در شبکه مستند پخش می‏شود. این برنامه مستند با ادبیات طنازانه رازفر به مشاغل مختلف در ایران می پردازد. «خسته‏ نباشید» که تا امروز در دو سیزن سیزده قسمتی از آنتن سیما پخش شده، بارها در شبکه‏های مختلف سیما نیز به نمایش درآمده است. این برنامه که بخشی از کار خود را معطوف به مولفه‏‌های اجتماعی موثر بر سلامت کرده است، به تجربه‌‏های انسان‏ها در بسترهای شغلی مختلف می‏پردازد. بسترهایی که گاه شاغلان در یک حرفه را بیمار، یا همراه با اجتماع بر سلامت آنها تاثیر گذاشته است. در این‏باره و درباره ادامه ساخت سیزن سوم برنامه و تجربه‌‏های مختلف کارگردان و مجری آن با با این زوج هنرمند گفت و گو کرده‏‌ایم.

Card image cap
عموهای فیتیله‏ای از 25سال یاری‏رسانی به بچه‏های بیمار و آسیب‏دیده می‏گویند

عموهای فیتیله‏‌ای حتی اگر مدت‏ها از اجرای واپسین برنامه‏شان در تلویزیون هم گذشته باشد، هنوز هم بین مردم با برنامه‌ه‏ای به یاد می‏آیند که سال‏ها با آن به بچه‌ها شادی بخشیده‏‌اند. خودشان می‏گویند از وقتی «فیتیله» تعطیل شده...

Card image cap
داوران جشنواره ادبیات سلامت معرفی شدند

داوران سه بخش داستان، نمایشنامه و فیلمنامه جشنواره ادبیات سلامت مشخص شدند.

Card image cap
مسعود امینی تیرانی: کارهای با کیفیت زیادی خواهیم داشت

امینی تیرانی گفت: حوزه ادبیات یک حوزه فکری است و طبیعتا باید در این مرحله اجازه دهیم که به موضوعات به شکلی آزاد فکرشود.

Card image cap
شوالیه آواز ایرا از فعالیت‌های خیرخواهانه می‌گوید: کار خیر باید تبدیل به کاری فراملی و عمومی شود

از جمله فعالیت‌های شهرام ناظری که بسیار مورد تحسین قرار گرفته است تخصیص همه درآمد یک سال فعالیتش به آسیب‌دیدگان پیرانشهر، شین‌آباد، جزامی‌ها و بیماران بی‌بضاعت سرطانی...

Card image cap
Card image cap
در نشست خبری جشنواره ادبیات سلامت مطرح شد: حوزه ادبیات سلامت تابو ندارد

بهاء‌االدین مرشدی، دبیر جشنواره ادبیات سلامت در نشست خبری این جشنواره گفت: هدف کلی ما از این جشنواره آگاهی دادن است تا نویسندگان جرات کنند درباره مباحث مختلف مربوط به سلامتی بنویسند. در ساختار وزارت بهداشت ما هیچ تابویی نداریم؛ بنابراین ما سانسور نخواهیم داشت؛ چراکه ما دستگاه سانسور نیستیم.

Card image cap
نمایشنامه‌نویسان بزرگی در حوزه سلامت قلم زده‌اند

اصغر نوری، مدیر بخش نمایشنامه‌ جشنواره‌ ادبیات سلامت معتقد است که خیلی از نمایشنامه‌نویسان بزرگ ایرانی و خارجی مانند غلامحسین ساعدی و هنریک یوهان در حوزه سلامت قلم زده‌ و آثار ماندگاری تولید کرده‌اند.

Card image cap
گفت و گو با مدیر بخش داستان کوتاه جشنواره «ادبیات سلامت»

دست نویسنده ها در این جشنواره بسته نیست

Card image cap
احمد پوری این بار سراغ داستانی با موضوع سرطان رفت

قرار نیست امید واهی بدهیم ، قرار است آگاهی بدهیم

Card image cap
فرهاد حسن زاده از ادبیات سلامت می گوید

کتابخوانی برای پرهیز از خشونت

Card image cap
فعالیت‌های خیرخواهانه از نگاه چنگیز جلیلوند

برای روح و روان مردم هم خیر باشیم

Card image cap
Card image cap
مدیران بخش های جشنواره ادبیات سلامت مشخص شدند .

مسعود امینی تیرانی ، اصغر نوری و رامبد خانلری به عنوان مدیر بخش های فیلمنامه کوتاه ، نمایشنامه و داستان کوتاه معرفی شدند .

Card image cap
فراخوان نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» منتشر شد

فراخوان نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» در حوزه داستان کوتاه، نمایشنامه و فیلمنامه کوتاه منتشر شد .

Card image cap
دبیر نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» منصوب شد

سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با صدور حکمی بهاءالدین مرشدی را به دبیری نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» منصوب کرد.

Card image cap
خوانندگان ادبیات داستانی احساسات دیگران را بهتر درک می‌کنند

دو محقق آمریکایی به نام‌های امانوئل کاستانو و دیوید کید سال‌هاست بر روی تاثیرات متفاوت ادبیات تحقیق کرده‌اند و این تحقیقات را در قالب مقاله‌های مختلف ارایه داده‌اند

Card image cap
پیش‌بینی آینده سلامت بشر در رمان علمی ـ تخیلی

از کشت اندام تا آنتی‌بیوتیک جهانی

Card image cap
هنر رفتار سالم

با تقویت زمینه‌های فعالیت‌ هنرمندان عرصه‌های مختلف می‌توان به آینده سلامت جامعه و ارتقای فرهنگ سلامت امیدوار بود

Card image cap
چرا باید از خون نوشت، در رابطه با ادبیات و آسیب‌های اجتماعی

به گمانم نه‌فقط در مورد خاص خشونت، بلکه اساسا در مورد هر مساله‌ اجتماعی دیگری، پرداخت به جزئیات نه‌تنها غیرضروری نیست، بلکه یکی از مهم‌ترین راه‌های نزدیک شدن به اصل ماجرا است

Card image cap
Card image cap
جشنواره ادبیات سلامت برگزار می‌شود

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از برگزاری نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» خبر داد.

آوای سلامت وزارت بهداشت ادبیات سلامت ادبیات سلامت ادبیات سلامت
توسعه دهنده هوشمند